Erdoğan:İşte İzmir-İstanbul Otoyolu'nun biteceği tarih

Ana Sayfa » Dünya » Tek tek açıkladı. Zeybekci'den İzmir'e '10 numara' projeler!

Tek tek açıkladı. Zeybekci'den İzmir'e '10 numara' projeler!

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeybekci, kent için hazırladığı projeleri kamuoyuna açıkladı. Zeybekci, “Gelin İzmir’de gelecekle ilgili bir anayasa yazalım! Şehrimizin metropolünde 1 santimetrekare daha yapılaşma yoğunluğunu arttırmayacağız. Anayasayı mutlaka yapacağız” dedi.

 
 
 
Tek tek açıkladı. Zeybekci'den İzmir'e '10 numara' projeler!

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı AK Partili Nihat Zeybekci, kent için hazırladığı projeleri kamuoyuna açıkladı.

Kaya Termal’deki programa Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, her iki partinin teşkilat mensupları, milletvekilleri, belediye başkanları, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

10 NUMARA İZMİR…
‘10 Numara İzmir’ başlığı altında hazırlanan 67 sayfalık kitapçıkta 10 bölümde yer alan projeler İzmirlilere tanıtıldı. Dosyadaki, ‘Her yol İzmir’e çıkar’, ‘Dünyaya açılmak İzmir’den başlar’, ‘İzmir’de çalışan kazanır’, ‘Mavinin yeşille buluştuğu yer İzmir’dir’, ‘İzmir tarihe sahip çıkar’, ‘Sahne ışıkları İzmir’de hiç sönmez’, ‘İzmir’de yaşamak şehirli olmaktır’, ‘Şampiyonlar İzmir’den çıkar’, ‘Milano değil Barselona değil, İzmir’, ‘Hayat İzmir’de güzel’ isimli bölümlerde onlarca projenin yer aldığı görüldü.

İZMİR ANADOLU’NUN VİTRİNİDİR!
Projeleri tanıtmak için kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, “Bu güzel düğünümüze katılmanızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Zeybekci, “Bizim İzmir hikâyesini beraber yazmamız lazım. İzmir yaradılıştan dünyanın en güzel şehri. Bu coğrafyada yaşayan insanların muhteşem bir kaderleri var. İzmir’i sadece il sınırlarıyla sınırlandırmayalım. İzmir Anadolu’nun bir vitrini ve sunum yeridir. İstanbul ile kıyaslamak istemiyorum ama İstanbul kısıtlıdır. İzmir sonsuz bir coğrafyanın giriş kapısıdır. Bütün zenginliklerimizi bilelim ama dünya nereye gidiyor, onu takip edelim. Dünyada değişim çok hızlı. 2 sene önceki doğrular bugünün yanlışları haline geldi” diye konuştu.

FERHAT KOŞA KOŞA GELİRKEN ZAVALLI ŞİRİN’İN HALİ PEKİYİ DEĞİL
Zeybekci, “Ferhat dağları dele dele İzmir’e geliyor. Niye İzmir’i güzel bir kıza, Şirin’e benzetiyoruz? Ünlü tarihçiler böyle benzetmiş. Smyrna en güzel demektir. Tarih bu ismi vermiş. Ferhat koşa koşa gelirken zavallı Şirin’in hali pekiyi değil. Hedefimizde kimse yok. Yaratılanı hoş gördük yaratandan ötürü diyorsak seçileni hoş görürüz seçenden ötürü… Olmamıştır. Yanlış bir düğme iliklenmiştir arkasından gelen öyle gitmiştir. Ferhat geldiğinde Şirin, İzmir ne yapmalı? İkinci çevreyolu yapacağız. Şehrimizin trafiği rahat bir nefes alacak” açıklamasını yaptı.

TRAMVAYA UFAK BİR DOKUNUŞ YAPACAĞIZ
Zeybekci, “28 noktada battı-çıktı yapacağız. Bunu 2 yıl içinde yapacağız. Yapanlardan Allah razı olsun. Tramvay hattımızın belirli bölgede sıkıntı yarattığını görüyoruz. Orada ufak bir dokunma yapacağız. Köprü kavşağı tespitleri yaptık. Bunları yaparak, başararak geldik. Bunları maksimum 100 günde yaptık. Bin metre olanını ise 98 günde bitirdik. İddiaya girmiştik, kazandık. İzmir’imizin, belediyemizin mühendisleri, müteahhitler bunları yapacaktır. 28’ine birden başlamayacağız. Şehrimizi kilitlemeyeceğiz. 1 Nisan’dan itibaren uzaktaki ilçelerimizde de yeni alanlar var” dedi.

KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ’NDEKİ HASSASİYETLERİ DİKKATE ALARAK BAŞARILI OLACAĞIZ
Körfez geçişi hakkında konuşan Zeybekci, “Mutlaka körfezdeki kan akışını sağlamamız lazım. O daireyi tamamlamamız lazım. Dünyada örnekleri var. Mühendislik, mimarlık harikaları olan örnekler var. Bunların en önemlilerini de Türk mühendisleri yapıyor. Bunlar dünyada 2 numara. Körfez Geçiş Projesi’ndeki hassasiyetleri dikkate alarak başarılı olacağız. İzmir’i gerek yer altı gerek yer üstünde demir ağlarla öreceğiz. Bunun için çok çalıştık. Tramvay hattına 18 kilometrelik, İZBAN hattına da 70 kilometrelik ilavemiz olacak. Ayrıca körfezi Karaburun’a kadar deniz hatlarıyla kullanacağız” ifadelerini kullandı.

‘İZMİR’İ SATTIRMAYACAĞIZ’ ÇIKIŞINA CEVAP: AKLIMIZDAN ÖYLE BİR ŞEY GEÇMEMİŞTİ
Zeybekci, “Türkiye’deki işsizliğin çok üzerinde İzmir’de işsizlik sorunumuz var. OSB üretemiyoruz. Yatırımcıya yeni alan üretemiyoruz. Talep edilen alanları sunamıyoruz. Bu çok kolay bir iş. Yerel yönetimlerin sorumluluğunda, güç ve yetkisi de var. Planlamanızda bunları çözersiniz. Bunları çözdüm de geldim, ondan söylüyorum. Çok kısa bir zamanda çözeceğiz ve hızlı yürüyeceğiz. İzmir sanayi, bilim, teknoloji merkezi olacak. İzmir’i pazarlayacağız dediğimde geçen gün arkadan biri bağırdı, ‘İzmir’i sattırmayacağız’ dedi. Bizim aklımızdan öyle bir şey geçmemişti ki, senin aklında hiç çıkmıyorsa ona bir şey diyememeyiz” diye konuştu.

YEMEZLER ARKADAŞLAR!
“İzmir’e hiç yakışmayan bir şey var” diyerek sözlerini sürdüren Zeybekci, “Söylerken bile başım öne eğiliyor. 4 buçuk milyonluk şehirde katı atık çöpleri dağlara, derelere, ovalara atılıyor. Sıfır sorumlulukla atılıyor. Bu İzmir’e yakışan bir şey değildir. Buradaki bütün sanayicilerimiz bir yerden ürün alacaksa gider oranın her şeyine bakar. Tüm hassasiyetlerine bakar. Türkiye’de katı atığını dağlara atan başka şehir kalmadı. Katı atıktan gelen suyun dereler halinde denize geldiği başka yer kalmadı. 1 buçuk yıl içinde çözeceğiz ve sıfır katı atık olacak bu şehirde. Tahammülümüz yok. Böyle bir şeyle yaşayamayız. Böyle bir utançla, ‘İzmir’i dünyaya pazarlıyoruz’, ‘turizm kenti İzmir’ diyemeyiz. Yemezler arkadaşlar! Bırakın onu gelecek neslimize yazıktır. 6 milyon 621 bin tonluk katı atığın her yıl tabiata atıldığını düşünsenize. Bazı yerlerde 100 metreye çıkmış derinliği. Allah korusun! Ama Allah’ın izniyle 1 Nisan itibariyle bu kardeşiniz gidecek o çöpün tepesine çökecek. Katlanmışız. Ama kaderimiz değil. Yanlış düğme iliklemişiz ve dönememişiz. Bu şehrin yağmur suyunu kanalizasyona veriyorsak arıtma var diyemeyiz. İlk müdahale ettiğimiz şey bu olacak. 5. yılın sonunda bir damla bile atık suyu tabiata, denize karıştırmayacağız. Kanalizasyon, yağmur suyu ve tüm arıtma için süremiz 5 yıl” açıklamasını yaptı.

0-20 TON ARASINA SUYA YÜZDE 50 İNDİRİM VAADİ!
Zeybekci, “İzmir bir deprem şehri… Yer hareketlerinin çok olduğu bir yer. Toprağın ve suyun hafızası milyonlarca geriye gider. İçme suyu hattımız 200 sene bir daha açılmamak üzere depremde de oynayabilecek çelik borularla işini garanti hale getireceğiz. Ayrıca vatandaşımızdan gelen yoğun talep suda indirim… Bu uygulama vatandaşımızı tasarrufa sevk edecek. 0-20 ton arasında suda yüzde 50 indirim yapacağız” dedi.

GELİN İZMİR’DE GELECEKLE İLGİLİ ANAYASA YAZALIM!
Zeybekci ayrıca, “Gelin İzmir’de gelecekle ilgili bir anayasa yazalım! Geçen gün İzmir- İstanbul otoyoluyla ilgili bir şey söylediler, ‘İstanbullular İzmir’e akın ederse’ dediler. Onlar da İzmir’e gelmeyi bekliyor zaten. İzmir’in nitelikli nüfusu İstanbul’a gidiyor! Şehrimizin metropolünde 1 santimetrekare daha yapılaşma yoğunluğunu arttırmayacağız. Anayasayı mutlaka yapacağız. Hep aynı şeyi yaparak farklı sonuçlar bekliyoruz. Olmuyor o zaman! Olmaz ki! Farklı şey yapacaksın ki farklı sonuç çıksın” ifadelerini kullandı.

İZMİR PATİNAJ YAPMIYOR, AŞAĞI KAYIYOR
Zeybekci, “Çocuklarımız yüzme yarışmaları için başka şehre diyoruz. Tıbbi atıklar başka kente giderse… Tıbbi atıklar Manisa’ya gidiyor, kendimiz yok edemiyoruz. İzmir patinaj yapmıyor. İzmir aşağı kayıyor. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki biz yerimizde saydığımızda sistem yerinde saymıyor. İzmir eskiden 2 numaraydı bazen de 1 numaraydı. Şimdi çok daha aşağılardayız. Performansımız aşağıya doğru gidiyor. Yüzme havuzu denilince seviyemiz Türkiye ortalamasının çok altında. Her 25 bin nüfusa bir kapalı spor salonu yapacağız. Yanına da yüzme havuzu yapacağız” dedi. Zeybekci projeleri tek tek tanıtırken detaylı bilgilendirmede bulundu.

21’İNCİ YÜZYILDA HAYAT TARZI KONUŞMAK İLKELLİKTİR, GERİCİLİKTİR, YOBAZLIKTIR!
Zeybekci son olarak, “Yaşamaktan gurur duyacağımız muhteşem bir şehirdeyiz. Bir tek gayemiz var. Hedefimizde kimsemiz yok. İzmir’de nereye gidersem bunu söylüyorum; oyunuzu İzmir’e, kendinize verin. 52 gün sonra bu şehir bir tercihte bulunacak. Onun için o tercihte bulunurken ne olur doğru tartışalım. İzmir’in sorunlarını, geleceğini tartışalım. İzmir’de bazı beceriksizliklerin üzerinin ideolojik bir kılıfla örtülmesine müsaade etmeyin. İzmir’i İzmirliler kurtaracak. Bundan sonra bize düşen hizmetkar olmak. Başka bir şey değil. Biz hizmetkar olacak. Ne olur, İzmirliye haksızlık yapmayalım. İzmir’in meselelerini tartışırken bazı şeyler getiriyorlar ya İzmir’in meselesi diye… İzmir’in hayat tarzı problemi yoktur, İzmir’de hayat kalitesi problemi vardır. Hayat tarzı problemi getiren varsa bu İzmir’e saygısızlıktır, hakarettir, haksızlıktır. 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde İzmir’inde hala bunları tartılıyor olmak ilkelliktir, gericiliktir ve yobazlıktır. Başka bir şey demiyorum” dedi.

İNŞALLAH İZMİR BU DEFA PROJESİ OLANLA OLMAYANI AYIRT EDECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “İzmir ile ilgili kaygı duymam çok normal. 1983 yılında İzmir’den ayrıldım. Ankara’da, İstanbul’da yaşadım. Okurken ve çalışırken dünyanın çeşitli kentlerine gittim geldim. 2004 yılında yeniden İzmir’e taşınma fırsatım oldu. O kadar mutluydum ki, doğduğum köklerimin olduğu yere geldim. Bu kadar güzel bir kent olmasına rağmen mutlu olmadığını hissettim. İstanbul’un gerisinde kalmış bir İzmir vardı. Kendimi siyasetin içinde buldum. Ankara’da İzmir’in gelişmesi için tüm konularda hizmet etmeye devam ettim, edeceğim. Binali Yıldırım ile 35 proje yazılırken o ekipte yer alıyordum. O projeleri evin bodrumunda yazdık. Dün de projelerle ilgili Sayın Zeybekci ile konuştuk. İzmir’le ilgili kaygı duyan bir insan olarak Ankara’ya giderken bu defa içim rahat. İzmir’i Nihat Zeybekci’ye emanet ettik. Mimarisiyle, özgür yaşantısıyla daha güzel bir İzmir’e kavuşacağız. İnşallah İzmir bu defa projesi olanla olmayanı ayırt edecek diye düşünüyorum. İzmir yavaş şehir değil hızlı şehir olmalı. Bizim duran şehir olmaya ihtiyacımız yok. Proje, hizmet odaklı ve hızlı bir şehir olmamız lazım. İzmir bu kez projesi olmayanlardan yana tercihini kullanmayacaktır diye düşünüyorum. Nihat Zeybekci ağabeyimizin İzmir’de olmasının avantaj olduğunu düşünüyorum. Böyle bir değerli arkadaşa sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Denizli’yi nasıl imar ettiyse İzmir’i de ötesinde bir seviyeye getirecek” dedi. 

İZMİR CAZİBESİNİ KAYBEDEN BİR STAR GİBİ
AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, “Bugün İzmir için önemli bir gün. Starların bir özelliği vardır. Starlar sıcaktır, çekicidir, caziptir, diğer insanlardan ayrıcalıklı özellikleri vardır. İzmir de Türkiye’mizin, coğrafyasının starı. Doğuştan yaradılıştan cazibesi olan bir şehir. O starların bir menajerleri vardır. Onları yönlendirirler. Ne kadar iyi yönetilirse o kadar zirvede kalır. Menajer kötüyse cazibesini kaybeder, eskiden yıldız olduğu günleri konuşur. Maalesef İzmir’in durumu da böyle. Bizler İzmir’in içinde yaşıyoruz. Sıkıntılarına nasıl çözüm üreteceğiz diye çalışmalar yapıyoruz. Bugün çok iyi bir menajer, bazı yerleri star yapmış Nihat Zeybekci İzmir’in geleceğiyle ilgili sade, hepsi tek tek en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş projeleri kısa ve net bir şekilde açıklayacak. Uzmanlarla görüşülmüş, geldiğinden beri kafa yormuş biridir. Bu salonda siyasi görüş olarak farklı dostlar olabilir. Herkesin yaşam tarzına saygı duyuyoruz. Ama yerel yönetimler gerçekten önemli. Yerel seçimlerle ilgili siyasi düşüncelerinizi bir kenara bırakıp, kenti kimin daha iyi yöneteceğine karar vereceğinize inanıyorum. Maalesef İzmir’de projelerle, yönetecek kişinin özellikleriyle değil hep sloganlarla seçim atmosferine girildi. Ne zaman İzmir’le ilgili çözüm önerileri ortaya konsa ortak değerlerimiz üzerinden siyaset yapıldı. Atatürk, cumhuriyet, laiklik denildi. Atatürk hepimizin değeri, lideri. Cumhuriyet hepimizin değeri. Atatürk ve cumhuriyet belli bir siyasi partiye hapsedilecek kadar küçük olamaz. Biz onları slogan olarak değil gereğini yaparak sahipleniyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İŞTE O PROJELER

 

Çanakkale-İstanbul-Ankara- Antalya Otoyolları

 

İkinci Çevreyolu Şehir Bağlantıları ve Tüneller

 

Gaziemir, Batı ve Doğu Çevreyolu Projesi

 

Battı-çıktılar

 

Köprülü Kavşaklar

 

İZKARAY (Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi)

 

İzmir Raylı Sistem Ağı

 

Deniz Ulaşımında Yeni İskeleler, Yeni Hatlar

 

Çeşme Havacılık, Hava Sporları ve Turizm Merkezi

 

Çandarlı Kuzey Ege Limanı Projesi

 

Alsancak Kruvaziyer Limanı

 

Marinalar

 

Balıkçı Limanları

 

Aliağa-Çaltılıdere Tekne İmal OSB ve Çekek Yeri

 

Hava Kargo Taşımacılığı

 

Serbest Bölgeler

 

Organize Sanayi Bölgeleri

 

Bilim, Teknoloji ve Yazılım Vadisi

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Gıda Ürünleri A.Ş.

 

Gıda ve Tarım Teknolojileri Vadisi

 

Süt ve Süt Ürünleri Bölgesi

 

Katı Atık Ayrıştırma, Depolama, Geri Dönüştürme ve Enerji Üretme Projesi

 

Yağmur Suyu- Kanalizasyon Arıtma Projesi

 

İzmir’in İçme Suyunun Kapasite ve Kalitesinin Garanti Altına Alınması

 

Körfez Koruma ve Kullanma Planı

 

Akıllı Kent İzmir

 

Örnek Mimarili Şehirler

 

İzmir Bahçeleri

 

Urla Adalar Projesi

 

Teknepark Projesi

 

Çarpık Yapıların Elden Geçirilmesi Projesi

 

Planlı Şehir İzmir

 

Kemeraltı ve Damlacık’ın restorasyonu, Yeşildere Vadisi ve Kadifekale Teleferik Projesi (Tarihi Kent Merkezi)

 

Dünyanın Sayılı ve Türkiye’nin En Büyük Arkeoloji ve Medeniyetler Müzesi

 

Tarihi Yapıların Restorasyonu

 

İzmir Şehir Tiyatroları

 

İzmir Şehir Konservatuarı

 

Festivaller Şehri İzmir

 

İzmir Modern Sanat Müzesi

 

İzmir Kent Müzeleri

 

Kent Enstitüleri

 

Kadın Eğitim, İstihdam ve İş Merkezleri

 

Belediye ve Üniversite İşbirliği

 

Gençlik Merkezleri

 

Devlet Okullarına Malzeme ve Bakım Desteği

 

Spor Kulüplerinin Desteklenmesi

 

Atatürk Olimpiyat Stadı ve Yerleşkesi

 

Türkiye’nin İlk Veledrom’u

 

Kapalı Yüzme Havuzları ve Spor Salonları

 

Bozdağ Kayak Merkezi

 

Çeşme Sağlık, Spor, Kültür ve Turizm Merkezi

 

4,5 Yıldızlı Otel Sayısının Arttırılması

 

Termal Turizm Merkezleri

 

İzmir Uluslararası Geriatri Merkezi

 

Evde Sağlık Hizmeti

 

Engelsiz Şehir İzmir

 

Muhtarlık Hizmet Binaları

 

Taksi Durakları

 

Kapalı Pazar Yerleri

 

Akıllı Otoparklar

 

Semt Polikliniklerinin Kurulması ve Etkin Hale Getirilmesi

 

Buca Şehir Hastanesi Projesi

 

Çeşme Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

 

Sokak Hayvanlarının Korunması Projesi

 

 

 
 
8 Şubat 2019 Cuma 10:15
Okunma: 360
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
İzmir zeytini için kritik hamle!
Erdoğan:İşte İzmir-İstanbul Otoyolu'nun biteceği tarihSoyer, Dünyanın en güzel iki kentini birleştireceğizAlaturka tınılar eşliğinde ‘Affet’CERİTOĞLU SENGEL, RESMEN GÖREVDE SELÇUK'UN İLK KADIN BAŞKANI FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL OLDUSelçuk’ta Çiftçinin Köprü Hayali Gerçek OluyorMHP SELÇUK İLÇE BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMACHP Selçuk'ta Toplu İstifaCHP Selçuk'ta 'eğilim' kararına veto!İzmirin ortak Cumhur Adayı Zeybekçi Selçuk'ta10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:45
  • Güneş05:51
  • Öğlen13:28
  • İkindi17:22
  • Akşam20:46
  • Yatsı22:32
 
 
Anket
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
1
1
0
0
3
2
Sivasspor
1
1
0
0
3
3
Malatyaspor
1
1
0
0
3
4
Denizlispor
1
1
0
0
3
5
Alanyaspor
1
1
0
0
3
6
Antalyaspor
1
1
0
0
3
7
Çaykur Rizespor
1
1
0
0
3
8
Trabzonspor
1
0
1
0
1
9
Kasımpaşa
1
0
1
0
1
10
Ankaragücü
1
0
1
0
1
11
Konyaspor
1
0
1
0
1
12
Gençlerbirliği
1
0
0
1
0
13
Göztepe
1
0
0
1
0
14
Kayserispor
1
0
0
1
0
15
Galatasaray
1
0
0
1
0
16
Beşiktaş
1
0
0
1
0
17
Başakşehir
1
0
0
1
0
18
Gazişehir
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1305 - İskoç şövalye William Wallace, vatana ihanet suçlamasıyla İngiltere Kralı I. Edward tarafından idam edildi.
1514 - Çaldıran Muharebesi
1541 - Fransız kaşif Jacques Cartier, Kanada'nın Quebec şehrine ulaştı.
1799 - Napolyon, Fransa'da iktidarı ele geçirmek üzere Mısır'dan ayrıldı.
1839 - Hong Kong Birleşik Krallık'a bırakıldı.
1866 - Avusturya-Prusya Savaşı, Prag Antlaşması ile sona erdi.
1914 - I. Dünya Savaşı: Japonya, Almanya'ya savaş ilan etti ve Qingdao'yu (Çin) bombaladı.
1916 - Bulgar ordusu Sırp ordusunu bozguna uğrattı.
1921 - Sakarya Meydan Muharebesi
1923 - Lozan Barış Antlaşması, Büyük Millet Meclisi tarafından onaylandı.
1925 - Kastamonu'ya gelen Atatürk, Şapka ve Kıyafet Devrimi'ni başlattı.
1925 - Mustafa Kemal'in ilk heykeli, İstanbul Sarayburnu'na dikildi.
1927 - Nicola Sacco ve Bartolomeo Vanzetti adındaki anarşistlerin ölüm cezaları elektrikli sandalye ile uygulandı.
1928 - Amasya Zile Demiryolu (82 km.) hizmete girdi.
1929 - 1929 Hebron saldırısı: Araplar, İngiliz yönetimindeki Filistin'de bir Yahudi yerleşimine saldırdı; 133 Yahudi öldürüldü.
1935 - Nazilli Basma Fabrikası'nın temeli atıldı.
1939 - Rusya ve Almanya Molotov-Ribbentrop saldırmazlık paktı imzaladı.
1940 - II. Dünya Savaşı: Almanlar Londra'yı bombalamaya başladı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Stalingrad muharebesi başladı.
1944 - Bir ABD savaş uçağı, İngiltere'nin Freckleton kentinde bir okulun üzerine düştü: 61 kişi öldü.
1962 - Almanya'ya çalışmaya gitmek için 78.000'inci kişi başvurdu. 1 Ekim 1961'den bu yana Almanya'ya gönderilen işçi sayısının 7.565'i bulduğu açıklandı.
1971 - Türkiye'den Avrupa ülkeleri ve Avustralya'dan sonra Amerika'ya da işçi gönderilmesine başlandı. İlk kafilede 5 işçi Amerika'ya gitti.
1975 - Laos'ta komünist darbe.
1979 - Sovyet dansçı Alexander Godunov, ABD'ye iltica etti.
1982 - Beşir Cemayel, Lübnan başbakanı seçildi.
1985 - Batı Almanya'nın üst düzey karşı casuslarından Hans Tiedge, Doğu Almanya'ya iltica etti.
1990 - Saddam Hüseyin Kuveyt'teki batılı ülkelerin elçiliklerinin boşaltılmasını istedi.
1990 - Batı Almanya ve Doğu Almanya, 3 Ekim'de birleşeceklerini duyurdular.
1991 - Ermenistan, SSCB'den bağımsızlığını ilan etti.
1994 - Hakkındaki hapis cezası Yargıtay tarafından onaylanarak kesinleştikten sonra Dışişleri Bakanlığı'nın başvurusu üzerine Üsküp'te yakalanan milli futbolcu Tanju Çolak, Türkiye'ye getirildi. Tanju Çolak, Bayrampaşa Cezaevi'ne konuldu.
2000 - Merkez üssü Hendek Akyazı olan 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Hendek ve Akyazı ile çevre illerde binalardan atlayan 60 kişi yaralanarak hastahaneye götürüldü.
2000 - Gulf Air'e ait bir Airbus A320, Bahreyn yakınlarında Basra Körfezi'ne düştü; 143 kişi öldü.
2002 - Kemal Derviş, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen bir törenle partiye resmen üye oldu.
2005 - Katrina kasırgası'nın oluşmaya başlaması.
2005 - Pucallpa-Peru'da bir yolcu uçağı düştü: 41 kişi öldü.
634 - Halife Ebu Bekir, öldü.
 
 
Arşiv
 
 
Süper Loto
22.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101736375354
 
 
On Numara
19.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu03071012172022262835384245495061627072747778
 
 
Sayısal Loto
21.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu171829303234
 
 
Şans Topu
21.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu060810273104
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji